Genel

Uzman Erbaş Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Uzman Erbaş

Uzman erbaş, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan ve sözleşmeli olarak istihdam edile uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbelerindeki askerlerdir. Uzman erbaş başvurusu, şartları sağlayan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Kara, deniz, hava, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıkları emrinde görevli olan bu personeller, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine göre ilgili birimlerde istihdam edilmektedir.

Türkiye’de birçok kişinin tercih ettiği mesleklerden biri olan uzman erbaşlık için bazı temel şartların sağlanması gerekiyor. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar, başvurularının kabul edilmesinin ardından istihdam edilebilmektedir. Farklı uzmanlık alanlarında da uzman erbaş olarak kişilerin istihdam edilmeleri sağlanıyor. Uzman erbaş alımı yapacak birime göre bu şartlar farklılık gösterebilmektedir. Eğitim sürecinin tamamlanasının ardından başarılı olan adaylar görevlerine başlayabilmektedir.

Uzman Erbaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş olmak için ön başvuruların elektronik ortam üzerinden yapılması gerekiyor. Alım yapacak birimlere göre başvuru süreçleri değişmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) bünyesinde örneğin ‘’vatandas.jandarma.gov.tr’’ adresi üzerinden PTM üzerinden başvurular çevrimiçi olarak alınmaktadır. Güncel olarak duyuruların yapılmasının ardından adayların başvurularını kolay bir şekilde yapmaları mümkündür.

Uzman erbaş alımlarında farklı branşlarda da alım yapılmaktadır. Çeşitli meslek gruplarına mensup ve uzman erbaş olma şartlarına haiz kişiler bu şartları sağlamaları halinde başvurularını kolayca yapabilmektedir. Kara, deniz, hava ve jandarma komutanlıkları tarafından belirli dönemlerde uzman çavuş alımları yapılmaktadır. Jandarma uzman çavuş başvuru şartları ve süreci ile diğer komutanlıklar tarafından belirlenen şartlar farklılık gösterebilmektedir.

Uzman Erbaş Kimler Başvurabilir?

Uzman Erbaş Kimler Başvurabilir

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş olarak istihdam edilmek isteyen kişilerin bazı şartları sağlaması gerekiyor. Bu şartlar arasında en temel unsur Tük vatandaşı olma şartıdır. Türk vatandaşı olan sağlıklı her birey ve belirlenen diğer şartları sağlayan adaylar uzman çavuş olabilmektedir. Uzman çavuş alımı gerçekleştirecek komutanlığa göre başvuru yapacak kişilerin farklı şartları sağlamaları istenebilmektedir. Başvuru sürecine ilişkin detaylar her personel alım döneminde değişmektedir. Uzman erbaş kadrosunda istihdam edilmek isteyen kişilerin mevcut alım yılına ilişkin belirlenen tüm şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayanlar başvurularını yapabilmektedir.

Belirlenen minimum eğitim şartını sağlamak, askerlik hizmetini yapmış olmak veya yapıyor olmak ve sağlık yönetmeliklerine uygun olmak koşulu ile herkes başvuru yapabiliyor. Jandarma olma şartları boy – kilo unsurlarının da sağlanması gerekiyor. Bu tür şartları karşılayan kişilerin aranan diğer şartlar ile uzman çavuş olmaları mümkündür. Söz konusu şartları sağlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Uzman Erbaş KPSS Şart Mı?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan son kılavuzlara göre sözleşmeli uzman erbaş teminine yönelik KPSS şartı da aranmaktadır. Adayların ilgili yılda düzenlene son KPSS’den en az 50 puan ve üzerinde puan almış olmaları istenmektedir. Belirli alım dönemlerinde KPSS şartları da aranmayabilir. Ancak genel çerçevede adayların ilgili KPSS ve puan türünde yeterli puanı almış olmaları gerekiyor. Uzman çavuş alımı şartları bu yönüyle her dönem farklılık gösterebilir.

KPSS şartlarının yanı sıra uzman erbaş kadrosunda istihdam edilmek üzere yapılacak alımlarda diğer farklı şartlar da aranabilir. Bu şartların karşılanması halinde adayların başvurularını tamamlamaları mümkündür. KPSS şartının sağlanması ve diğer koşulların karşılanması halinde adaylar ilgili ilanlara başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Kurum tarafından belirlenen şartların sağlanması ile başvurular tamamlanabilmektedir.

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olmaları şartları arasında özel ve genel bazı şartlar bulunuyor. Özel şartlar genelde belirli mesleki alanlarda yapılacak personel alımlarına ilişkin değişmektedir. Uzman erbaş olarak farklı uzmanlıklar ve meslek gruplarında da personel alımı yapılması sağlanmaktadır. Bu kapsamda belirlenen tüm genel ve özel şartların sağlanması gerekiyor.

Uzman çavuş olmak isteyen adaylarda aranan bazı genel şartlar ise şunlardır:

  • Türk vatandaşı olmak,
  • En az lise ve dengi okuldan mezun olmak,
  • Askerlik hizmetini yapmış olmak veya yapıyor olmak,
  • 27 yaşını bitirmemiş olmak,
  • En az 1.64 – 2.10 boyları arasında olmak,
  • Sicil kaydının temiz olması,
  • Terör ve suç örgütleri içinde olmamak vb.

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında belirlenen esaslara göre adayların daha pek çok farklı şartı sağlamaları istenebilir. Bu kapsamda uzman erbaş başvurusu, şartları sağlandıktan sonra yapılarak sonuç alınabilir. Başvuru ve mülakat süreçlerinin tamamlanmasının ardından uzman erbaşlar için eğitim süreci başlamaktadır. Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlamalarının ardından görevlerine başlayabilmektedir.  

Uzman Erbaş Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Lazım?

Uzman Erbaş Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Lazım

Uzman erbaş olarak istihdam edilecek kişilerin belirlene birçok farklı şartı sağlamaları gerekiyor. Bu şartlar arasında ayrıca eğitim şartları da bulunmaktadır. Eğitim şartı olarak en az ilkokul veya dengi okul mezunu olma şartları aranmaktadır. Ancak bunun çeşitli istisnaları bulunabilir. Genelde uzman erbaş alımlarında eğitim şartı en az lise mezunu olarak belirlenmektedir. Farklı eğitim kademelerinden de kişilerin istihdam edilmesi sağlanabilmektedir. Jandarma uzman erbaş alımı şartları her dönem alım yapılacak kadrolara göre de değişebilir. Özellikle mesleki ve teknik yeterliliklerine göre yapılacak alımlarda daha farklı eğitim ve meslek şartları aranmaktadır.

Uzman çavuş olmak için aranan temel şart ise en az lise mezunu olmaktır. Uzman erbaş alımına ilişkin yayımlanan başvuru kılavuzuna göre adayların başvurularını yapmaları gerekecektir. Bu şartlar arasında eğitim şartına ek olarak fiziksel şartlar ve diğer koşullar sunulmaktadır. Söz konusu şartları sağlamayan adayların uzman erbaş alımına yönelik açılan kadrolara başvuru yapmaları mümkün değildir.

Uzman Çavuş Ne İş Yapar?

Uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hava, kara, deniz, jandarma ve sahil güvenlik kapsamında görev alan uzman personellerdir. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli görevlerde bulunabilirler. Uzman çavuşların bağlı oldukları kuvvet komutanlığı ve sınıfına göre görev ve sorumlulukları değişiklik göstermektedir. Genel olarak görevleri arasında subay ve astsubaylar ile erler arasında ilişkileri düzenlemek ve koordinasyonun sağlanmasıdır.

Nöbet hizmetlerinin düzenlenmesi, yerleşke güvenliğinin sağlanması, araç bakım ve onarım hizmetlerinin gerçekleştirilmesi gibi konular ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca bu personeller yine sınıflarına göre operasyonlarda da aktif olarak görev alabilmektedir. Uzman çavuş başvurusu sürecini tamamlayan ve ilgili şartları sağlayarak eğitimden başarılı olan adaylar görevlerini en kısa süre içinde başlamaktadır. Yurt genelinde birçok önemli aktif askeri görevde uzman çavuşlar görev alabilmektedir.

Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşları belirlenirken birçok farklı kriter dikkate alınmaktadır. Uzman çavuş olarak çalışan kişinin maaşı görev yeri, görev süreleri, kıdem ve diğer etkenlere göre farklılık göstermektedir. Askeri personeller için ayrıca ek ödemeler ve destekler de bulunmaktadır. Özellikle terör bölgelerinde görev alanlar için ayrıca operasyon ve görev tazminatları da verilebilmektedir. Bu nedenle tüm uzman erbaşlar için maaş hesaplamaları birbirinden farklılık gösterecektir.

Mevcut ekonomik koşullara göre de diğer tüm kamu ve özel sektör çalışanlarında olduğu gibi uzman çavuşların da maaşları yıllara göre değişmektedir. Uzman erbaş başvurusu, şartları sağlanarak görevlerine başlayan uzman erbaşlar için maaş miktarı bu tür detaylara göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Sözleşmeli Er Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

1 thoughts on “Uzman Erbaş Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir