Genel

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur Başvurusu, Şartları

Sözleşmeli er başvurusu yaparak bu mesleğe başlamak isteyen adaylarda belirli şartlar aranır. Askerlik, ülkemizde kutsal olarak kabul edilen meslekler arasında görülür. Hatta bazı yerlerde askerlik görevini tamamlamamış kişileri dikkate almadıkları bile olur. Askerlik görevini meslek olarak belirlemiş kişiler ise toplumda büyük saygı görür. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olarak görev yapmak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. TSK mensubu mesleklerden biri olan sözleşmeli er olmak için belirli şartları taşımak gerekir. Adaylar, bu şartları taşıdıklarında resmi başvuru yaparak orduda sözleşmeli er olarak görev yapmaya başlayabilir.

Sözleşmeli Er Nedir?

Sözleşmeli er olmak isteyenler için öncelikle bu mesleğin tanımını yapmak gerekir. Sözleşmeli er, TSK bünyesinde ihtiyaçlara göre sözleşme kapsamında orduya alınan, belirli bir ücret karşılığı istihdam edilen rütbesiz erlerdir. Sözleşmeli er, adından da anlaşılacağı üzere belirli bir sözleşme yaparak bu mesleğe başlar. Adaylar, görev ve sorumluluklarının farkında olmalı, askerdeki katı hiyerarşik sisteme uyum sağlayacak bireylerden oluşmalıdır.

En fazla araştırılan mesleklerden biri olan sözleşmeli er Türk Silahlı Kuvvetleri dışında Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerine katılabilir. Her birimde asker ihtiyacı doğrultusunda alımlar yapılır. Adaylar, sözleşmeli er olmak için gereken başvuru şartlarını sağlıyorsa, gerekli incelemenin ardından mesleğe kabul edilir.

Sözleşmeli Er Ne İş Yapar?

Sözleşmeli Er Ne İş Yapar

Sözleşmeli er görevi, istihdam edildiği askeri kadro biriminde Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nda belirtilen işleri yapmaktır. Sözleşmeli erler, giriş yaptıkları sınıfa ve birliğe göre farklı görev ve sorumluluklar alabilir. Adaylar başvuru yaparken bu koşulları mutlaka göz önünde almalıdır.

Örneğin piyade sınıfı sözleşmeli er, operasyonlara katılma ve emir komuta zinciri içinde çatışmalara girme görevini üstlenir. Tank sınıfı sözleşmeli erler ise sınır ötesi harekatlarda görev ve sorumluluk alır. Sözleşmeli erlerin orduda yaptıkları işler, bağlı oldukları birliğe göre şekillendiğinden net bir tanım yapılması zordur.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er başvurusu yapmak için öncelikle TSK tarafından yayınlanan istihdam duyurularını takip etmek gerekir. TSK ve diğer ihtiyaç duyulan birimlerde personel temin dönemleri vardır. Bu dönemle ilgili kurumun web sitesinden sözleşmeli er online başvuru metni yayınlanır. Buradan online başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci seçim aşamasına girer. İkinci seçim aşamasını başarıyla tamamlayan adaylar ile sözleşme yapılır. Bu süreçte adayların karşılaştığı aşamalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Evrak toplama ve başvuru işlemleri
 • Fiziksel değerlendirme (boy – kilo oranı)
 • Fiziki yeterlilik testi
 • Mülakat
 • Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması

Bu aşamalardan geçen adaylar, kurumun açtığı sözleşmeli er alımında TSK personeli olarak orduya kabul edilir. Ancak sözleşmeli er olmak için adayların ilk başta başvuru şartlarını tam olarak karşılaması gerektiği unutulmamalıdır.

Sözleşmeli Er Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Sözleşmeli er olma şartları, her yıl personel temin dönemlerinde ilgili kurumun yayınladığı başvuru belgesinde açık biçimde yer alır. Adaylar bu şartları göz önünde bulundurarak sözleşmeli er başvurusu yapmalıdır. Sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin bu şartlardan herhangi birini taşımaması durumunda başvurusu reddedilir. Sözleşmeli er olma şartları arasında şunlar yer almaktadır:

 • TC vatandaşı olmak
 • En az ilköğretim veya dengi okul mezunu olmak
 • Sözleşmeli erbaş ve erler için konulan sağlık yönetmeliğindeki şartları karşılamak
 • Muvazzaflık sırasında veya terhisten itibaren 3 yıl içinde başvurunun yapılığı senenin 1 Ocak tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmamış olmak
 • Askeri eğitim kuruluşlarında ve TSK’dan atılmamış olmak
 • Kamusal hakları kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak
 • Sözleşmeli er alım formundaki ilgili suçlardan birinden mahrum olmamak )Cezası ertelenmiş, af kapsamına girmiş veya HAGB kararı dahil)
 • Bir suçtan taksirli suçlar hariç bir ay veya daha fazla hapis cezası almamak
 • Güvenlik soruşturmasının sonucunun olumlu çıkması
 • Fiziki yeterlilik testinden başarılı geçmek
 • Yüz yüze mülakattan başarılı geçmek
 • Öğrenimini kendi adına tamamlamış olmak
 • Bir kurum veya şirkete karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak

Görüldüğü üzere 25 yaşını doldurmamış, en az ilkokul mezunu adaylar diğer şartları da taşıyorsa sözleşmeli er başvurusu yapabilir. Sözleşmeli er olmak isteyenlerin herhangi bir işte çalışıyor durumda olmaması gerekir. Fiziki testlerden ve mülakattan başarılı sonuç alan adaylarla sözleşme yapılmaktadır.

Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli er başvurusu yapmak için öncelikle TSK’nın her yıl personel temin döneminde yayınladığı ilanları takip etmek gerekir. Bu ilanda, sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar ve başvuru detayları açıklanır. Askerlik görevini tamamlamış kişiler, komutanlarından belge alarak sözleşmeli er başvurusu yapabilir. Askerlik süresince hapis cezası almamak ve askeri hastanelerden sözleşmeli er olabileceği ile ilgili sağlık raporu almak yeterlidir.

Sözleşmeli er başvuruları ilk etapta TSK’nın resmi web sitesi üzerinden yapılır. İnternetten doldurulması gereken başvuru formlarındaki tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemlidir. Adaylar, bu formu doldurduktan soran sözleşmeli er başvurusu aday numarası alırlar. Ön başvurusu onaylanan sözleşmeli erler daha sonra belirlenen tarih için fiziki yeterlilik ve mülakat gibi testlere girer.

Sözleşmeli Er Fiziki Yeterlilik Sınavı Nedir?

Sözleşmeli Er Fiziki Yeterlilik Sınavı Nedir

Sözleşmeli er fiziki sınavı, başvuru yapan adayın kurumun istediği fiziksel koşullara uygun olup olmadığını belirlediği bir test aşamasıdır. Öncelikle online başvurusu kabul edilen aday, ön sağlık muayenesinden geçer. Boy ve kilo oranı istenen kriterlere uyan adayların başvuru evrakları kontrol edilir. Ardından aday fiziki yeterlilik testine girer. Bu testte şınav çekmek, 1500 metre koşu ve mekik çekmek gibi hareketler vardır. Fiziki yeterlilik testini tamamlayan aday son olarak mülakat aşamasına tabi tutulur. Tüm aşamaları başarıyla geçen kişiler en son sağlık raporu ve güvenlik araştırmalarının olumlu sonuçlanmasıyla birlikte sözleşmeli er olabilir.

Sözleşmeli Er Aranan Özellikler Nelerdir?

Sözleşmeli er özellikleri, personel alımı yapan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak sözleşmeli erlerde fiziki dayanıklılık ve yeterlilik özelliği aranır. Ayrıca adayın takım çalışmasına yatkın olup olmadığı, askerlikteki katı hiyerarşik koşullara uyum sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir.

En fazla merak edilen mesleklerden biri olan sözleşmeli erler en az ilkokul mezunu adaylar arasından seçilir. Askerlik görevine devam eden adaylar ise sözleşmeli er olmak için hiç hapis cezası almamalı ve sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Komutanlarından belge alan erler, bu sayede sözleşmeli er başvurusu yapıp yeni katılacakları ilgili birimlerde eğitimlerine başlar.

Sözleşmeli Er Çalışma Koşulları Nasıldır?

Sözleşmeli er çalışma şartları ve izinleri 1111 sayılı Kanun kapsamında belirlenmiştir. Sözleşmeli erler, yıl içinde görev süresi boyunca kışlada kalır. Fakat sözleşmeli erin bağlı olduğu birliğin durumuna ve görevlerine göre hafta içi mesai sonrası ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılabilme izinleri vardır.

Henüz zorunlu askerlik görevini tamamlamamış olanlar, bağlı olduğu rütbeli üstlerinden bir nitelik belgesi alarak sözleşmeli er başvurusunda bulunabilir. Sözleşmeli er olur belgesi alan adaylara mevzuat gereği performans puanlaması yapılır. Asil ve yedek adaylar seçildikten sonra görev yapacakları ilgili birliklerde eğitim almaya başlar. Sözleşmeli er olmak isteyenler bu koşullara göre başvuruda bulunabilir.

1 thoughts on “Sözleşmeli Er Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir