Genel

Düz Taban Askere Gider Mi? Askerlikten Muafiyet Şartları

Askerlikten Muafiyet Şartları

Günümüzde sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan düz taban, ayak tabanının içe doğru çökmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Askerlikten muafiyet şartları arasında belirli derecede bu rahatsızlığa sahip olanlar da yer almaktadır. Düz taban şikayetlerine sahip kişilerin askerlikten muaf olması için bazı kriterleri karşılamaları gerekiyor.

Düz tabanlık derecesine göre kişilerin askerliğe uygunluğu denetlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen sağlık yönetmeliklerine göre düz tabanlık derecesi 10 – 19 aralığında olan kişiler askerlik yapabiliyor.

Düz Taban Nedir?

Düz tabanlık, günümüzde yaygın görülen deformitelerden biridir. Ayak tabanlarından bir tanesinin ya da her ikisinin yeterince kavisli olmaması durumunu ifade eder. Bu durum ayak kemerlerinin düşüklüğü olarak da tanımlanabilir. Düz tabanlık, askerlik hizmeti sırasında bazı durumlarda muafiyet ve sınırlı görev yapabilme sorununa neden olabilir. Bu tür durumlar nedeniyle askerliğe engel teşkil ettiği durumlar ortaya çıkabilmektedir.

TSK düz taban dereceleri kapsamında belirlenen şartları sağlayan kişiler askerlik yaparken, muafiyet elde edilmesi için düz tabanlık derecesine bakılmaktadır. Düz tabanlık, ayak tabanının içe doğru çökmesi ile oluşan bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Ayak tabanı, normalde içe ve dışa doğru bir kavis oluşturmaktadır. Bu kavis, ayakta basıncın eşit olarak dağıtılması ve yürümeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Düz tabanlıkta ise bu kavis kaybolacağı için yürüme güçlükleri ortaya çıkabilir.

Düz Taban Belirtileri Nelerdir?

Düz Taban Belirtileri Nelerdir

Düz tabanlık belirtileri derecesine göre farklılık gösterebilir. Yürüme ve koşma gibi aktivitelere engel olabilecek derecede ileri seviyede düz tabanlık şikayetleri görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur düz tabanlığın derecesi olacaktır. Düz tabanlık belirtileri görülen kişiler askerlikten de belirli durumlarda muaf olabiliyor.

Düz tabanlık belirtiler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Ayak kemeri, bilek, topuk ve ayağın dış kısımlarında ağrı,
 • Ayak ve bacaklarda kramplar,
 • Yürüyüş, koşu gibi aktivitelerden sonra oluşan kas ağrıları ve ayak yorgunluğu,
 • Ayak parmaklarında dışa doğru kayı görünümü,
 • Yürüyüş şeklinde değişiklikler vb.

Düz tabanlık belirtileri görülen kişilerin askerlik yapmaları da zorlaşmaktadır. Özellikleri ileri derecelerde bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin askerden muaf olmaları da sağlanır. Düz taban olduğu anlaşılan kişilerin sağlık raporu alarak askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespit edilmesi gerekiyor.  

Askerlikten Muafiyet Şartları Nelerdir?

Askerlikten muaf olmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar genelde sağlık koşullarına bağlanmıştır. Sağlık açısından askerlik yapmasına engel olmayan herkes askerlik görevini yapmakla mükelleftir. Bu kapsamda askerlikten muaf olmak için bazı şartlar aranmaktadır.

Askerlikten muaf hastalıklar listesi kapsamında şu rahatsızlıklar ilk sırada yer almaktadır:

 • Sağlık kontrollerinde bedensel gelişimi geri bulunan kişiler,
 • Doğum öncesi ya da sonrasında geçirilen rahatsızlıktan ötürü yetersiz beslenen kişiler,
 • Sinir hastalıkları,
 • 148 kilo ve üzeri kişiler,
 • Boy – kilo indeks standartlarına göre alt sınırın 21 kilo aşağısında bulunan kişiler,
 • Göz hastalıkları,
 • Plastik ve rekonstrüktif şirürji,
 • Deri hastalıkları,
 • İç hastalıklar,
 • Düz tabanlık vb.

Askerden muafiyet şartları arasında birçok farklı rahatsızlık bulunmaktadır. Bu hastalıkların her biri için ayrıca farklı dereceler bulunur. Söz konusu hastalıklar olsa da belirli seviyenin altında olması halinde kişiler yine askere alınacaktır.  

Düz Taban Askerlik Dereceleri Nelerdir?

Askerlik hizmetinin yerine getirilip getirilmeyeceği konusu uzman bir hekim tarafından yapılacak muayene sonrasında karar verilmektedir. TSK düz taban dereceleri kapsamında belirli oranlar öne çıkmaktadır. TSK yönetmeliğinde yer alan detaylara göre 10 – 19 aralığında düz tabanlık sorunu yaşayan kişiler askerlik yapabilmektedir. Bu derecelerde düz taban sorununa sahip olan kişilerin askerlik yapmasına izin verilmektedir.

Düz tabanlık yürüme ve koşma becerilerinde çeşitli sorunlara neden olacağı için sağlık raporu ile kişilerin askerlik yapabileceklerine karar verilmesi gerekiyor. Bu kapsamda 10 derece düz taban askerlik için muafiyet sebebi olmayabilir.

Düz Taban Neye Engel?

Düz tabanlık, vücut ağırlığının eşit bir şekilde dağılmasına engel olabilir. Bu nedenle ayakların normalden daha düzensiz ve hızlı bir şekilde yıpranmasına neden olabilir. Özellikle tek tarafta daha fazla bozulmalara yol açabilmektedir. Düz tabanlık kişilerin sağlıklı şekilde yürüme ve koşma gibi fonksiyonları yerine getirmelerine de engel olabilmektedir.

Düz taban askerlik muaf seçeneklerinde ise kişilerin yaşadığı sağlık sorunlarına göre belirlenmektedir. Düz taban normal yürüme ve koşma gibi fonksiyonların bozulmasına neden olabileceği için askerlik yapmaya engel teşkil edebilir.

Düz Taban Ayak Nasıl Ölçülür?

Düz Taban Ayak Nasıl Ölçülür

Kişilerin düz taban olup olmadıklarını anlamaları için bazı testler yapmaları gerekiyor. Ancak uzman bir hekim görüşü olmadan düz tabanlık teşhisi koymak imkansızdır. Düz tabanlık belirtilerinin ortaya çıkmasının ardından doktora başvurularak teşhis edilmesi gerekecektir. Askerlikten muafiyet şartları kapsamında düz tabanlık derecelerine göre karar verilmesi gerekiyor.

Ayak izi ölçümü, podometri, röntgen gibi teşhis yöntemleri kullanılmaktadır. 10 – 19 derece arasında düz tabanlık hafifi, 20 – 29 derece arasında olanlar orta derece ve 30 derece ve üstünde olanlar ise şiddetli düz tabanlık teşhisi konulabilir.

Düz Taban Neden Askerlik Yapamaz?

İleri derecede düz tabanlık teşhisi konulan kişilerin askerlik yapmaları oldukça zordur. Düz tabanlık normal şartlar altında askerliğe doğrudan engel değildir. Ancak derecesine göre bu süreç değerlendirilmektedir. 10 – 19 derece arasında hafif düz tabanlık şikayeti olan kişiler askerlik yapmaktadır.

Ayakta durma ve yürüme, koşma aktivitelerinde zorlanmalar nedeniyle belirli derecenin üzerinden düz tabanlık sorunu yaşayanlar kişilerin askerden muaf tutulmaları mümkündür. Subaylık düz taban dereceleri yine bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Düz Taban Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Düz tabanlık nedeniyle çürük raporu alınması için uzman bir hekim tarafından kontrolleri yapılması gerekiyor. TSK tarafından belirlenen derecelerin üzerinde düz tabanlık yaşayan kişilerin muaf olmamaları mümkündür. Ancak çoğu zaman askerlikten doğrudan muaf olunmasını sağlamaz.

Düz taban çürük raporu uzman bir ortopedi doktoru tarafından yapılacak muayene sonrasında alınabilir. Doktor tarafından askerliğe elverişli olmadığı raporla belirtilen kişiler muaf olabilmektedir. Düz taban askerlik için engel oluşturabileceği gibi engel olmadığı durumlar da mevcuttur.

Düz Tabanlık Nasıl Düzelir?

Düz tabanlık sorunu genelde fiziksel tedavi, ortezler ve ağrı kesici ilaçlar ile belirtilerin azaltılması mümkündür. Ancak kalıcı bir çözüm için cerrahi müdahale yani ameliyat gerekmektedir. Koşarken ya da yürüme sırasında iç bilek ve ayakta şişlik, ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerin olması halinde ameliyat gerekebilir.

Düz tabanlık ameliyatı herkes için uygun olmayabilir. Derecesine ve kişinin uygunluğuna göre ameliyat kararı doktor tarafından verilecektir. Askerlik için de engel oluşturacak derecede düz tabanlık yaşayan kişiler için ameliyat düşünülebilir.  

Düz Taban Askeri Bot Seçimi Nasıl Yapılır?

Düz taban olmasına rağmen askerlik yapmasına izin verilen kişilerin askerde daha rahat etmeleri için doğru bot ve tabanlık tercihlerinde bulunması gerekiyor. Kaliteli askeri botlar tercih edilerek askerde tabanlıklar yardımıyla da düz taban kişilerin de rahatlıkla askerliklerini yapmaları sağlanabilir.

Mrctactical, askeri bot modelleri ile herkes için uygun modelleri sunarak askerde düz taban kişilerin de rahat etmesine olanak tanır. Askerlikten muafiyet şartları arasında yer alan derecelerin altındaki kişiler bu botlar ile askere gidebilirler.

Ayrıca Bakınız: Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? Başvurusu, Şartları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir