Genel

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? Başvurusu, Şartları

Askerlik Tecili

Zorunlu askerlik görevinin ileri tarihlere aktarılması işlemi askerlik tecili olarak tanımlanmaktadır. Askerlik tecili başvurusu, şartları ise birçok koşula göre değişmektedir. Normal şartlar altında 20 yaşına giren her erkek Türk vatandaşı askerlik yapmak zorundadır. 7179 sayılı Askeralma Kanunu ilgili maddesinde belirtilen askeralma yaşının bazı istisnaları bulunuyor. Askerlik yaşı gelen kişilerin eğitim ve öğretim hayatlarına devam ediyor olmaları askerlik ertelenmesini sağlar.

Üniversite ve lisansüstü eğitimlerini tamamlayan kişilerin belirli süre tecil işlemlerini tamamladıktan sonra askere gitmeleri gerekecektir. Bu kapsamda askerlik tecil işlemleri belirli şartlara bağlanmıştır. Bu şartları sağlamayan kişilerin askerliklerini tecil ettirmeleri mümkün değildir. Askerlik tecili belirli sağlık koşulları nedeniyle de ertelenebilir veya tamamen muaf olunabilir.

Askerlik Erteleme Şartları Nelerdir?

Askerlik çağına gelen her erkek Türk vatandaşı zorunlu askerlik görevini yapmalıdır. Türkiye’de mevcut sisteme göre askerlik herkes için 6 aydır. Bedelli askerlik ile yedek subay/astsubay olarak askerlik yapacaklar için süreler değişmektedir. Askerlik erteleme şartları ilgili kanun kapsamında belirtilmiştir.

Askerlik tecil işlemleri ile askerliğini ertelemek isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gerekiyor:

 • Lise ve dengi okullarda öğrenim görenler veya fakülte ve meslek yüksekokullarında öğrenim görüyor olmak,
 • Yurt içinde veya yurt dışında staj ile aday memur olmak,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olmak ve hizmeti özelliği ile askerliğinin ertelenmesine ihtiyaç duyulmak,
 • Sanatta yeterlilik ve tıpta – diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi yapıyor olmak,
 • Çeşitli sağlık sorunlarının bulunması vb.

Askerliğin ertelenebilmesi için başta öğrencilik durumu olmak üzere birçok farklı koşulun sağlanması gerekiyor. Bu tür temel şartların sağlanmadığı durumlarda askerliğin tecil edilmesi mümkün değildir. Askerliğin ertelenmesi için gerekli belgeler ve işlem adımları ile sürecin ilgili tarihlerde tamamlanması da önemli bir detaydır.  

Askerliği Tecil Ettirmek İçin Ne Gerekli?

Askerliği Tecil Ettirmek

Askerliği tecil ettirmek için öncelikle belirli bir tecil nedeninin olması gerekiyor. Bu nedenle bağlı olarak e – Devlet üzerinden veya bazı gerekli hallerde askerlik şubelerine giderek askerlik tecil işlemlerinin tamamlanması mümkündür. Askerlik tecil işlemleri için askerlik tecil talep dilekçesi, güncel askerlik durum belgesi, mezuniyet belgesi ve kimlik fotokopisi gibi unsurlara yer verilmektedir.

Askerliği tecil ettirmek için istenen belgeler ile askerlik şubelerine müracaat edilmesi gerekiyor. Askerlik tecili için gerekli şartlara da haiz olmak önemli bir detay olarak değerlendirilmektedir. Askerlik tecil uzatma işlemleri gelişen teknoloji sayesinde e – Devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca kişilerin askerliğe elverişli veya elverişsiz olduklarına dair sağlık raporlarının da alınması gerekiyor.

Askerlik Tecili Hangi Durumlarda Yapılır?

Askerliğin tecil ettirilmesini sağlayan birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında öğrenciliğin devam ediyor olması ilk sırada yer alıyor. Ancak öğrencilik hali devam etse bile yaş şartları bulunmaktadır. Meslek gruplarına ve eğitim durumuna göre askerlik tecil şartları ve yaş sınırlaması farklılık gösterebilmektedir. Askerlik erteleme başvurusu yapabilmek için bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bu özel durumları taşımayan kişiler askerlik çağına ulaştıktan sonra, eğer herhangi bir sağlık sorunu da yaşamıyorsa bu durumda askere gitmeleri gerekecektir.

Askerliğin tecilli şu durumlarda gerçekleşebilir:

 • Eğitim hayatına devam ediliyor olması,
 • Yurt dışında eğitim görülüyor olması,
 • Devlet veya özel sektör kurumlarında çalışıyor olmak,
 • Sağlık gerekçeleri vb.

Askerlik çağına gelmiş milli sporcu olarak uluslararası müsabakalara katılımları halinde, müsabaka süresince ve müsabaka sonrası en fazla bir yıl süreyle askerlik ertelenebilmektedir. Bu tür değişkenlere göre askerliğin tecil işlemleri farklı koşullara bağlanabilir.

Kaç Yaşına Kadar Tecil Hakkı Var?

Askerlikle ilgili kanunlar kapsamında belirlenen koşulların ortaya çıkması halinde 35 yaşına kadar askerlik ertelenebilmektedir. Anca herkes için bu yaş sınırlaması değişecektir. Lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için bu yaş sınırı 22 olarak belirlenmiştir. Fakülte ve meslek yüksekokullarında öğrenim görenler ise 28 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişkileri kesilinceye kadar askerlikleri ertelenebilmektedir. Aynı kanunun 2’inci maddesinde ise devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında staj ile aday memurların askerlikleri, 32 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere ertelenebilmektedir.

Sanatta yeterlilik, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi yapanların askerlikleri ise 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere ertelenebilmektedir. Herkes için askerlik erteleme süreleri ve yaş sınırlaması değişiklik göstermektedir. Bu nedenle askerlik tecil işlemlerinde belirlenen koşulların sağlanması gerekiyor. Askerlik tecili başvurusu, şartları kapsamında sayılan bu tür koşullara göre askerlik ileri tarihlere ertelenebilmektedir.

E – Devlet’ten Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır?

Askerlik tecil işlemleri günümüzde elektronik ortam üzerinden e – Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. Bu sayede askerlik şubelerindeki yoğunluk azaltılabilmiştir. Askerlik tecil işlemleri için e – Devlet sistemi üzerinden erteleme işlemi gerçekleştirilmesi için basit birkaç işlem adımının takip edilmesi gerekiyor.

e – Devlet üzerinden askerlik erteleme işlemleri için kısaca şu adımların izlenmesi yeterlidir:

 • T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • Arama kısmına ‘’Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Asal Yoklama Başvurusu’’ yazılır.
 • Açılan ekrandan ilgili kısma tıklanarak gerekli işlemler tamamlanır.

ASAL yoklama başvurusu yapılması için aile hekiminize giderek sağlık raporunuzun sistemde belirtilmesi gerekiyor. Bu aşamadan sonra askerlik tecil işlemler yapılabilir. Askerlik tecil işlemleri için sistem üzerinden sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekecektir. e – Devlet askerlik erteleme işlemleri dakikalar içinde sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Lise Mezunu Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lise Mezunu Askerlik Tecil

Lise ve üniversite mezunları için askerlik erteleme işlemleri aynı aşamalardan oluşmaktadır. ASAL yoklama başvurusu adımları takip edilerek kişilerin askerliklerini tecil işlemlerini yapmaları mümkündür. Lise mezunu askerlik için gerekli belgeler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Askerlik tecil talep dilekçesi,
 • Güncel askerlik durum belgesi,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Kimlik fotokopisi ve istenecek diğer belgeler vb.

Size en yakın askerlik şubesine giderek askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi almanız da mümkündür. Mevcut sistemde askerlik tecil işlemleri e – Devlet üzerinden gerekli işlem adımlarının tamamlanması ile yapılmaktadır.

Askerlik 2. Kez Tecil Edilir Mi?

Askerliğin ileri bir tarihe ertelenmesi işlemi olan tecilin ikinci defa yapılması mümkün değildir. Kişiler iki defa askerlik tecil işlemi yapamazlar. Ancak belirli istisnaları da bulabilir. Örneğin kişilerin sağlık koşullarına uymamaları halinde sağlık nedenlerine bağlı olarak askerliklerinin ertelenmesi mümkündür. Bu süreç birkaç defa yapılabilir. Bu tür zaruri haller dışında askerliğin tecil edilmesi mümkün olmayacaktır.  

Askerlik Sevk Tarihleri Ertelendi Ne Demek?

Askerlik görevini yerine getirmek için uygun şartları sağlayan adaylar askere çağrılmaktadır. Bu çağrılar ise yılın belirli dönemlerinde yapılır. Askerlik zamanı gelen kişilerin birliğine teslim omla tarihleri de bu kapsamda bellidir. Bu tarihler bazı nedenlere bağlı olarak ertelenebilir.

Askerlik sev tarihlerinin ertelenmesinin ardından yeni sevk tarihleri açıklanır. Askere gidecek adayların bu tarihlere ve belirlenen şartlara göre süreci takip etmeleri gerekiyor. Askerlik tecili başvurusu, şartları sağlandığında tecil süresi sonunda bu kişiler askere alınmaktadır. Sevk tarihleri belli olan askerler ise Mrctactical sayesinde askere giderken almaları gereken tüm malzemeleri tek bir adresten temin edebilmektedir. 

Ayrıca Bakınız: Yedek Subay Nedir, Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

1 thoughts on “Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? Başvurusu, Şartları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir