Genel

Askeri Bot Çeşitleri Nelerdir?

Askeri Bot Çeşitleri Nelerdir

Askeri botlar, arazi şartlarına personellerin rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlayan en önemli askeri ekipmanlar arasında yer almaktadır. Postal olarak da bilinen askeri bot çeşitleri, özellikle zorlu arazi koşullarında ayakların en iyi şekilde korunmasını sağlayarak operasyon başarısının elde edilmesine katkı sağlar.

Sahada askeri personellerin en rahat ve dayanıklı kıyafetler ile desteklemesi önemlidir. Özellikle uzun yürüyüşlerde ayağın üşümemesi, ağrımaması ve rahat etmesini sağlamak için kaliteli botlar seçilmelidir. Mevsimlere göre askeri botlar tercih edilmelidir. Yazlık ve kışlık olmak üzere farklı bot çeşitleri üretilebilir.  

Askeri Botların Özellikleri Nelerdir?

Askeri botların diğer sıradan botlardan bazı farkları bulunuyor. Özellikle daha konforlu ve dayanıklı olması en temel özellikleridir. Su geçirmemesi, soğuya karşı koruması ve rahat bir tabana sahip olması aranan temel özellikler arasında sayılabilir.

Askeri botlar renklerine, mevsimlere ve kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olabilir. Bu kapsamda askeri botların başlıca özellikleri kısaca şunlardır:

 • Su geçirmez özelliklere sahiptir,
 • Dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilir,
 • Kaymaz tabanlara sahiptir,
 • Çelik burun ve taban tercih edilebilir,
 • Hafif ve esnektir,
 • En iyi yürüyüş ve koşu performansını sunmalıdır vb.

Askeri botlar ayrıca özellikle sahada rütbe tanımaya yönelik de özel olarak tasarlanabilir. Arazi şartlarına uygunlukları ve kullanım avantajlarına göre birçok ekstra özellik tercih edilebilir. Dünyanın en iyi askeri botları bu tür kriterler dikkate alınarak tasarlanmaktadır.

TSK Hangi Botu Kullanıyor?

TSK Hangi Botu Kullanıyor

Dünyanın en köklü ve güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), personellerinin tüm zorlu arazi koşullarında donanımlı olmalarını ve rahat etmelerini sağlayan ekipmanlar sunmaktadır. TSK standartlarına uygun olarak çeşitli firmalar tarafından bu botlar geliştirilmektedir Dört mevsim giyilebilir özelikler ve enjeksiyon taban gibi detaylar tercih edilmektedir.

TSK çatısı altında görev yapan veya askerlik görevini ifa eden tüm askeri personeller için benzer kalitede askeri botlar sunulmaktadır. Dünya genelinde hemen hemen tüm ordularda olduğu gibi TSK’da da bu botlar özel olarak üretilmektedir. YDS askeri bot başta olmak üzere farklı markalar tarafından da bu tip askeri botlar üretilebilmektedir.

Askeri Bot Rahat Mı?

Askeri botların temel özellikleri arasında rahatlık ilk sırada yer alması gerekiyor. Hem dayanıklı hem konforlu hem de çevresel faktörlere karşı en iyi performansı sunacak ürünler tasarlanması şarttır. Askeri botlar sanıldığının aksine oldukça rahattır. Bu botların yüksek konfor sağlaması ve personellerin ayak sağlığını koruması için özel geliştirmelere yer verilmektedir.

Askeri botlar sadece askeri personeller için değil, ayrıca doğa sporları ile uğraşan ve doğada çok sık vakit geçiren kişiler tarafından da tercih edilebilmektedir. Askeri botlar, uzun süreli arazi şartlarına uygun olarak tasarlandığı için oldukça rahat ve hafiftir. Çeşitli güçlendirmeler ve farklı özellikler de eklenebilir. Askeri bot çeşitlerinin tümünde benzer konfor ve dayanıklılık unsurlarına yer verilmektedir.

Askeri Bot ve Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Askeri bot ve ayakkabıların dayanıklı, esnek, hafif ve rahta olması gerekiyor. Askeri malzemeler üreten firmaların bu kriterlere ve TSK standartlarına uygun olarak bot üretiminde bulunması bu nedenle önemlidir. Özellikle zorlu arazi koşullarına dayanabilir olması ve en iyi konforu sağlaması önemlidir.

Askeri bot modelleri arasında birçok farklı alternatif seçenek yer almaktadır. Nefes alabilir deri, kilitli örgü sistemi le örülmüş su itici malzemeler, çift yoğunluklu enjeksiyon taban, kolay giyilebilir fermuarlı yapı ve daha pek çok unsur bu kapsamda askeri bot ve ayakkabı modellerinin özelliklerini oluşturmaktadır.  

Askeri Botları Kim Üretiyor?

Türkiye’de bot üretiminde YDS markası ilk akla gelen üreticiler arasında yer almaktadır. Yakkupoğlı Tekstil ve Deri Sanayi Şirleti, tamamen yerli bot üretimi ile dünyanın önde gelen askeri bot üreticileri arasında yerini almıştır. Son teknoloji kullanılarak ve sürekli olarak geliştirilerek üretilen bu askeri botlar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçleri tarafından da sık tercih edilmektedir.

Askeri personellerin istihkaklarının yanı sıra yedek olarak veya ihtiyaca göre tercih edilmesi durumunda da askeri bot satın alınması mümkündür. Milyonlarca çift askeri bot üretimi gerçekleştiren YDS gibi yerli markalar askeri personellerin en iyi koşullarda görev yapmalarına katkıda bulunmaktadır.

Askeri Bot Günlük Giyilir Mi?

Askeri botların genel özellikleri sayesinde gündelik hayatta da kullanımları görülmektedir. Günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek bu ürünler, özellikle kış aylarında kişilere en iyi performansı sağlar. Sık sık doğada bulunan ve dışarda vakit geçirmeyi sevenler için de askeri botların günlük hayatta da tercih edilmesi mümkündür. Askeri botlar siviller tarafından da bu özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Günlük hayatta ayakkabı tercihlerinde dikkat edilmesi gereken tüm unsurları bünyesinde barındıran askeri botlar, kış aylarında daha dayanıklı ve en iyi konforu sağlayacak botları kullanmak isteyenler için en iyi sonuçları vermektedir. Askeri bot markaları arasında ilk sırada yer alan markaların ürünlerini tercih ederek uzun yıllar askeri botlar ile en iyi sonuçları alabilirisiniz.

Askeri Bot Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Botların görev sırasında veya günlük yaşamda kullanımı ile birçok avantaj elde ediliyor. Bu avantajlar arasında en önemlisi bir yandan ayak sağlığının ve rahatlığının korunması diğer yandan dayanıklı ve çevresel faktörlere karşı en iyi performansı sağlamasıdır.

Askeri bot kullanımıyla elde edilecek avantajlardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Nefes alabilir bir deri teknolojisine sahiptir,
 • Yüksek su itici özellikler sunar,
 • Tırmanma, koşu ya da yürüyüşlerde en iyi hareket kabiliyetini sunar,
 • Olabildiğince hafif ve esnektir,
 • Uzun yıllar dayanabilir ve kolay kolay yıpranmaz.

Özellikle askeri personeller için özel olarak geliştirilen botlar daha pek çok farklı özelliğe sahip olabilmektedir. Askeri bot modelleri ve fiyatları ise ürünlerin sahip olduğu bu tür üsütn özelliklerine ve avantajlarına göre değişmektedir.

Askeri Bot Kaç Numara Tercih Edilmelidir?

Askere giden birçok kişi tarafından düşülen yanılgılardan biri ayakkabının bir numara küçük ya da büyük alınması gibi önerilerdir. Ancak bu öneriler kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Tüm ayakkabılarda olduğu gibi askeri ayakkabılarda da mutlaka kişinin kendi ayak numarasına göre ayakkabı tercih edilmesi gerekiyor.

Bot numarasının tam ayak numarasına göre seçilmesi şarttır. Özellikle uzun süre askerlik dönemi boyunca kullanılacağınız düşünüldüğünde ayak numaranızdan küçük ya da büyük botlar çok ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle tam ayak numaranıza göre asker bor seçmeniz önerilmektedir. Askeri botlar en iyi teknolojiler kullanılarak üretildiği için ayağınız ile tam uyum gösterecektir.

Askeri Bot Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Askeri bot seçmeden önce bazı kriterlerin dikkate alınması gerekiyor. Bu kriterler arasında elbette tercih edilecek marka ve modelleri ilk sırada yer almaktadır. Kullanım amacına ve yerine göre de farklı modeller seçilebilir.

Bot satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları ise şunlardır:

 • Ayak numarasına uygun bot seçilmelidir.
 • Su geçirmezlik, nefes alma özelliği ve diğer özellikleri incelenmelidir.
 • Dayanıklı ve esnek olmalıdır.
 • Kolay giyilebilir – çıkarılabilir olmalıdır.

Askeri bot çeşitleri arasında her zaman en iyi fiyat performans ürünlerine Mrctactical güvencesiyle ulaşarak en iyi askeri botları güvenle tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir